اطلاعات فنی

فرمان برقی در خودروها به چه معناست

بعضی از خودروها دارای فرمان برقی هستند. این سیستم فرمان خطرناک نیست؟ اگر به هر دلیلی برق خودرو قطع شود فرمان از کار می‌افتد؟

آنچه از آن به‌عنوان فرمان برقی یاد می‌کنید در اصل «سیستم کمکی برقی فرمان» است و به این معنی نیست که فرمان خودرو از طریق نیروی برق به چرخش در می‌آید

باتری خودرو یکی از قطعات کلیدی آن است که در صورت خرابی، مشکلات زیادی برای راننده‌‌های ایجاد می‌کند. اطلاع از شرایط باتری و زمان تعویض آن یکی از موارد مهمی است که مالکان خودرو باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. در ادامه به بررسی این مساله خواهیم

پرداخت که چه زمانی باید نسبت به تعویض باتری خودرو مبادرت کرد.

دیفرانسیل عقب بودن خودرو نیز مثل دیفرانسیل جلو ، دارای مزایا و معایب خاصی است و به همین خاطر همیشه این پرسش برای علاقه‌مندان پیش می‌آید که دیفرانسیل عقب بودن بهتر است و یا دیفرانسیل جلو بودن که کارشناسان آن را به هُل دادن‌ یا کشیدن یک جعبه تشبیه می‌کنند و برای آن خوبی‌ها و بدی‌هایش را عنوان می‌کنند. پس با این تفاسیر، می‌توان ویژگی‌های مثبت و منفی این طرح را نیز برشمرد که در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

طبقه بندی روغن‌دنده هاي معمولی(دستی)

روغن‌دندههاي معمولی در خودروهايي که جعبه‌دندهي معمولی يا دستي دارند مورد استفاده قرار ميگيرند. مواد افزودني مورد استفاده در روغن‌دندههاي معمولی عبارتند از ضدزنگ، ضدكف، پايين‌آوردندهي نقطهي ريزش، بازدارندهي اکسيداسيون و در برخي موارد نيز مواد افزودني بهبوددهندهي خواص اصطکاکي و مواد EP.             از خصوصيات مهم عملکرد روغن‌دندههاي معمولی مي‌توان به ظرفيت تحمل بار و گرانروي اشاره كرده روغن‌دندهها را براساس اين ويژگي طبقهبندي ميکنند.

طبقه بندی روغنهای دنده معمولی توسط انجمن نفت آمريکا (API)

 

 

دانستنيها درباره روغن موتور ( بخش اول ) :

 

 

۱- کار روغن موتور چيست :

وظايف اصلی روغن موتور ؛ روان سازی قسمتهای متحرک موتور ، به حداقل رساندن اصطحکاک و فرسايش ، کمک به کاهش حرارت و به خود گرفتن کثافات ، ذرات معلق و رسوبات لجنی حاصل از احتراق می باشد .

بدليل اينکه روغن موتور بايد اين چند کار پيچيده را به طور همزمان انجام دهد ، يک فرمولاسيون شيميايی پيچيده را می طلبد ، اما شما برای آنکه بدانيد روغن موتور چگونه عمل می کند ، چگونه رده بندی می شود و چگونه بايد نوع صحيح آنرا برای خودرويتان برگزينيد ، نياز به شيميدان و يا مهندس شيمی بودن ، نداريد . کافی است با انواع مختلف روغن موتور ، رده بنديهای آن و علائم و اختصاراتی که برای آن استفاده می شود ، آشنا باشيد .

 

 

 

تمامی حقوق مطالب و تصاویر نزد وب سایت کلاسیک باز محفوظ می باشد. طراحی و پشتیبانی: اکسیــن

Search